Šta donosi novi zakon o radu

Bez autora
Jun 05 2013

Sindikati strahuju da će novi zakon o radu, koji bi prema najavama resornog ministarstva trebalo da bude usvojen do kraja godine, dodatno otežati položaj zaposlenih. Poslodavci, sa druge strane, očekuju da im on olakša lakše zapošljavanje, ali i otpuštanje radnika. U Ministarstvu rada kažu da se zakon piše i da će biti usvojen do kraja godine. Međutim, sindikati već tvrde da je to akt po meri stranih investitora, dok domaći privrednici ocenjuju da će biti po meri zdrave ekonomije. Novi zakon bi, prema nekim najavama, trebalo da omogući lakše zapošljavanje, ali i lakše otpuštanje. Novi zakon će promeniti odnos snaga između zaposlenih i poslodavaca i on neće rešiti razvojne probleme. Rast proizvodnje ili nezaposlenosti, to nigde nije rešeno izmenom zakonodavstva.

Šta donosi novi zakon o raduRešenja u novom Zakonu o radu deo mera Vlade za poboljšanje privrednog ambijenta. Usvajanje zakona očekuje se do kraja godine i iako se priprema već godinama, nijedan nacrt zakona nije obelodanjen. Međutim, sindikati već tvrde da je to akt po meri stranih investitora, dok domaći privrednici ocenjuju da će biti po meri zdrave ekonomije.

Sindikati strahuju da će novi zakon o radu, koji bi prema najavama resornog ministarstva trebalo da bude usvojen do kraja godine, dodatno otežati položaj zaposlenih. Poslodavci, sa druge strane, očekuju da im on olakša lakše zapošljavanje, ali i otpuštanje radnika.

U Ministarstvu rada kažu da se zakon piše i da će biti usvojen do kraja godine. Međutim, sindikati već tvrde da je to akt po meri stranih investitora, dok domaći privrednici ocenjuju da će biti po meri zdrave ekonomije.

Novi zakon bi, prema nekim najavama, trebalo da omogući lakše zapošljavanje, ali i lakše otpuštanje.

Zoran Stojiljković iz sindikata "Nezavisnost" kaže da će novi zakon promeniti odnos snaga između zaposlenih i poslodavaca i on neće rešiti razvojne probleme.

"Rast proizvodnje ili nezaposlenosti, to nigde nije rešeno izmenom zakonodavstva", kaže Stojiljković.

Otpremnine su jedino oko čega se slažu poslodavci i sindikati, jer zbog obaveze da ih isplaćuju za ceo staž, proteklih godina poslodavci nisu ni zapošljavali iskusne radnike.

Privrednici bi želeli i da im zakon ne daje dug rok i mnogo procedura za otpuštanja. Upravo zbog toga do sada je mnogo otkaza dobilo sudski epilog, povoljan po radnika.

"Dobra je volja bila radnika da se zaposli, ali dobra volja mora da postoji i u slučaju kada poslodavac nema više dovoljno posla za tog radnika ili nije zadovoljan njegovim radom", kaže predsednik Unije poslodavaca Nebojša Atanacković.

Za sindikate je neprihvatljiv zahtev poslodavaca da se rad na određeno vreme produži na tri godine.

Iako nacrta još nema, i poslodavci i sindikati kažu da će fleksibilan rad biti najveća novina, a on predviđa rad u funkciji obrazovanja, pozajmljivanje radnika drugom poslodavcu i rad na daljinu.

Ljubisav Orbović iz Saveza samostalnih sindikata Srbije smatra da rad u parovima nije dobra ideja.

"To znači da će se period od osam sati deliti na dvoje, a delili bi i platu. Ako znamo da je plata nedovoljna i za pola meseca, onda znamo kakav bi to odnos bio", kaže Orbović.

Stvaranje prividne zaposlenosti nikom neće doneti korist, smatraju sindikati, i uštede treba tražiti na drugom mestu.

Poslodavci očekuju da će se smanjiti dodatno plaćanje za noćni, i rad vikendom. Stari zahtev je i da se topli obrok i regres ne oporezuju.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik